Doprava 4,9 €

100 dní na vrátenie tovaru

phone icon Zákaznícka linka +421 908 783 753, +421 915 390 713 Po - Pia: 10:00 - 17:00

Logo Zajo Menu
 

Ako na dokonalé fotky v prírode? Spýtali sme sa našich fotografov!

Kategória: Blog

Krásne výhľady, dychberúce západy a východy slnka, ale aj zdanlivo všedné momenty s priateľmi na túre – to všetko sú momenty, ktoré príroda ponúka a ktoré by bolo niekedy hriech nezachytiť cez objektív.

A keďže sa všetci chceme vrátiť domov s tými najlepšími možnými zábermi, oslovili sme dvoch členov nášho tímu fotografov, aby sa s vami podelili o svoje tajomstvá.

Martin Hodoň

Martin je dlhoročná stálica nášho tímu a je zodpovedný za stovky záberov, ktoré prešli cez naše sociálne siete. Preskákal si toho naozaj dosť a málokto má tak otestované naše produkty tak, ako on.

Martinove tipy:

Poriadne si naštudujte miesto, kam idete fotiť. Čím viac o mieste, kam idete fotiť, budete vedieť, tým lepšie sa budete vedieť pripraviť = odnesiete si domov lepšie zábery.

Foťte cez zlatú hodinku. Zlatá hodinka je hodina po východe slnka a hodina pred západom slnka. Je to čas, kedy je najlepšie svetlo pre fotenie krajiny.

Nepodceňte počasie. Nie raz sa mi stalo, že som počasie podcenil a z fotiek nebolo nič, musel som sa otočiť. V prírode sa počasie rýchlo mení, navyše, ak fotíte napr. divokú zver, môže čakanie na perfektný záber trvať aj niekoľko hodín, kedy môže byť naozaj zima. Treba sa naozaj poctivo pripraviť a nič nerobiť na úkor zdravia.

Peter Brichta

S Petrom spolupracujeme niekoľko mesiacov, ide však o veľmi plodnú spoluprácu a Peter pre nás nafotil niekoľko výborných záberov. Ako sám tvrdí, najradšej v prírode fotí ľudí a týmto smerom zameral aj svoje tipy.

Peťove tipy:

Najdôležitejšie sú svetelné podmienky. Práve svetlo dáva fotografii jej podstatu a celkovú atmosféru. Odporúča sa fotografovať najmä po východe a pred západom slnka, kedy sú tiene najdlhšie a svetelné lúče majú špecifické sfarbenie.

Použite polarizačný filter. Fotografia je celá iba o svetle a občas potrebujeme odrazené svetlo zredukovať. Na to je dobrý polarizačný filter, ktorý navyše ako vedľajší efekt zvyšuje kontrast a saturáciu.

Nebojte sa dlhších a svetelných objektívov. Práve pri fotení ľudí v prírode sú najkrajšie výsledky s vysokosvetelnými objektívmi, s clonou 2.8 a menej. Vďaka nízkej hĺbke ostrosti dokážete viacej odpichnúť vami fotenú osobu od pozadia a dať jej tak väčší dôraz. Keď to skombinujete s dlhými ohniskovými vzdialenosťami, tento efekt je ešte výraznejší.

Dôležitá je emócia. Máte dve možnosti – buď zachytiť emóciu fotografovanej osoby, alebo vo vás musí fotografia vyvolať emóciu vo vás. Pri prvej možnosti je dobré dať posúdiť fotku niekomu nezainteresovanému, pretože vy máte citovú väzbu a presne si pamätáte situáciu, kedy bola vytvorená. Najlepšie to vie teda posúdiť niekto, kto vidí fotografiu bez toho.  

Fotka na telefón je lepšia ako žiadna fotka. Aj my fotografi občas niečo odfotíme radšej na telefón, než aby sme vyťahovali fotoaparát z batohu. Ten správny moment by nám inak jednoducho ušiel. Nebojte sa fotiť aj na telefón, hoci máte foťák, fotka z telefónu bude vždy lepšia ako žiadna.